Според проф. Румен Стаматов, стресът е неспецифичен отговор на организма при проява на определени трудности.
Това е дезорганизираща реакция, която се проявява в ситуации, оценявани като заплашителни и предизвикателни.
Всяко събитие, което нарушава обичайния ход на живота, може да бъде причина за стрес.
Стресът засяга, мислите, емоциите и поведението. Когато сме в стрес, мисленето започва да става негативно, загубваме мотивация и сме емоционално нестабилни. Поведението придава различен израз – реагираме прибързано, враждебно или ставаме отстранени и пасивни, опитвайки да се скрием в света на фантазиите.
Събития, които влияят върху появата на стреса:
- Загуба – на значими за нас хора.
- Отношения, които са нараняващи, изпълнени с несигурност, насилие, унижение, които ограбват възможността за самоосъществяване.
- Смърт.
- Заболявания
- Болезнена раздяла.
- Въвличане в предизвикателства.
- Ненадейни и неприятни събития.
- За появата на стреса от значение е как оценяваме самото събитие и как оценяваме собствените възможности за справяне. Справянето със стреса зависи от ценностите, които поддържаме, от способностите, от откритостта към опита, от откритостта към ученето, от съществуващите нагласи, които издават вярата, че ние можем да контролираме своя живот, животът има смисъл: това на което съм се посветил има смисъл; случващото е призив са самоусъвършенстване.
Методи за справяне със стреса при децата:
Много хора си мислят, че детството и юношеството е весел и безгрижен период. Те явно доста бързо са забравили какви са били собствените им притеснения и нещастия, когато са били в тази възраст.
Децата също са подложени на стрес и могат да изпадат в депресивни състояния. Част от причините за това са ходенето на детска градина или на училище и комуникацията с други деца, с които не се разбират, срещата с нови хора, крайни срокове, всекидневното учене на уроци и страха от изпитване и още много неща.
Важно е да бъде обяснено, че вие родителят, сте човекът, на когото винаги може да се доверят и винаги ще им помогнете. Това ще създаде чувство за сигурност у децата и може да намали нивото на стрес, което изпитват.